Jak urządzić piękną i funkcjonalną jadalnię?

Kategorie Aranżacje wnętrz
stół okrągły rozkładany

W każdym domu powinno znaleźć się miejsce, w którym cała rodzina mogłaby się spotkać przy wspólnym posiłku. Oczywiście w mniejszych mieszkaniach może to być stół w kuchni lub w salonie, jednak właściciele większych przestrzeni powinni pomyśleć o wydzieleniu osobnej strefy przeznaczonej na jadalnię. Jak urządzić to miejsce, by było nie tylko piękne, ale też funkcjonalne?

Jedna jadalnia, ale wiele możliwości

Strefa w mieszkaniu, w której znajduje się stół jadalniany z krzesłami, przede wszystkim służy do spożywania posiłków, jednak korzyści z jej posiadania jest znacznie więcej. Do czego może nam służyć jadalnia? Przede wszystkim do wspólnego spędzania czasu z rodziną. Mowa nie tylko o rozmowach, które mogą odbywać się w trakcie posiłku, ale także o graniu w gry planszowe czy wspólnym rozwiązywaniu zadania domowego z dziećmi.

Jadalnia może się także stać tymczasowym miejscem pracy. Oczywiście nie namawiamy do tego, by przynosić pracę do domu, bo popołudnia powinny być zarezerwowane dla rodziny, ale jeśli zadzwoni szef z prośbą przygotowania raportu lub zajdzie konieczność wysłania służbowego maila, to właśnie na stole w jadalni można postawić laptop i swobodnie korzystać z komputera. Stół jadalniany ma odpowiednią wysokość, by praca przed ekranem była w pełni komfortowa. Po wyłączeniu komputera można pozostać przy stole, nalać sobie lampkę wina i porozmawiać o minionym dniu z drugą połówką.

Urządzamy jadalnię. Jak wybrać poszczególne jej elementy?

Nie możemy mówić o jadalni, jeśli nie znajdą się w niej: stół, krzesła oraz lampa. Te trzy elementy, umiejętnie dobrane, pozwolą stworzyć przytulną, ale też funkcjonalną przestrzeń. Czym się kierować przy ich wyborze?

Stół okrągły rozkładany czy prostokątny?

Wybór stołu powinien być podyktowany wielkością pomieszczenia, w którym planujemy zaaranżować jadalnię. Jeśli jadalnia będzie się mieściła w pokoju w kształcie zbliżonym do kwadratu, należy się zdecydować na stół okrągły. Ciekawą opcją jest stół okrągły rozkładany. Dlaczego? Ponieważ na co dzień może być złożony, jednak w czasie wyjątkowych okazji, na przykład w czasie świąt czy urodzin, czyli wtedy, kiedy przyjmujemy gości, można go rozłożyć i tym samym zwiększyć ilość miejsc przy stole. Stół okrągły rozkładany najlepiej prezentuje się w wersji drewnianej na jednej, szerokiej podstawie, która pozwala na swobodne przesuwanie krzeseł przy stole. Przykładem takiego stołu jest model projektu Kosciska Design:

stół okrągły rozkładany

W pomieszczeniach podłużnych lepszym rozwiązaniem od stołu okrągłego będzie model w kształcie prostokąta. Taki stół musi się już opierać na czterech nogach, bo tylko dzięki temu będzie w pełni stabilny. Przykładem prostego stołu, który sprawdzi się w niemal każdej jadalni, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzona, jest model marki Muuto:

stół muuto

Krzesła: nowoczesne czy tradycyjne?

Podczas wyboru krzeseł powinniśmy się kierować przede wszystkim wygodą. W jadalni krzesła powinny opierać się na czterech, stabilnych nogach. Najwygodniejsze krzesła to te, które są tapicerowane. Im więcej wypełnienia, tym wygodniej. Sam design krzeseł powinien być dostosowany do stylu stołu, ale też pomieszczenia. Jeśli przykładowo zdecydowaliśmy się na nowoczesny stół ze szklanym blatem, zdecydujmy się na krzesła nowoczesne w kolorze bieli lub czerni. Krzesła nowoczesne rzadko są tapicerowane, dlatego warto dokupić dodatkowo poduszki na siedziska. Jeśli jednak wybraliśmy tradycyjny, drewniany stół, nasz wybór powinien paść na krzesła z tego samego materiału, w których siedzisko i oparcie są obite tkaniną.

Oświetlenie: drewniana lampa, blaszana, szklana?

Oświetlenie jadalni to kolejny element, który należy wybrać pod kątem wystroju wnętrza. Drewniana lampa jest najbardziej uniwersalna, bowiem sprawdzi się w jadalni urządzonej w stylu skandynawskim, industrialnym czy klasycznym. Należy także podkreślić, że drewniana lampa jest także bardzo łatwa w utrzymaniu w czystości. Inne modele, czyli lampy ze szkła, blachy czy betonu, powinny już ściśle nawiązywać do ogólnej aranżacji przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *