Jak urządzić retro kuchnię?

Kategorie Aranżacje wnętrz,Kuchnia
akcesoria kuchenne

Chyba nikogo nie dziwi fakt, że w aranżacji wnętrz, podobnie jak w modzie, wraca trend na to, co było modne kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. Aktualnie architekci wnętrz coraz częściej polecają wystrój kuchni w stylu retro, który nawiązuje do aranżacji typowych dla lat 60. ubiegłego wieku. Jak zaaranżować taką kuchnię, by przestrzeń nie była przerysowana i by prezentowała się stylowo?

Powrót do przeszłości

Dlaczego tak chętnie decydujemy się na urządzenie kuchni w stylu retro? Ponieważ takie wnętrze pozwala nam w jakimś stopniu wrócić myślami do dzieciństwa. Kuchnia urządzona w ten sposób kojarzy się nam z bezpieczeństwem, radością i beztroską. Taką przestrzeń chcemy też stworzyć naszym dzieciom, by i one po wielu latach właśnie tak wspominały serce domu.

Kolor dominujący: biel

Aranżację kuchni w stylu retro powinniśmy zacząć od wybrania mebli oraz farby na ścianę w kolorze, który jest charakterystyczny dla tego typu aranżacji. Zarówno ściany, jak i meble powinny być w kolorze białym. Jest to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń o niewielkich rozmiarach, ponieważ taki zabieg optycznie powiększy kuchnię. Duże kuchnie będą natomiast prezentowały się na jeszcze bardziej przestronne. Biel jest też bardzo dobrym wyborem dlatego, że pozwala wyeksponować kolorowe akcesoria kuchenne, tak charakterystyczne dla stylu retro w kuchni.

nowoczesne dodatki do domu

Akcesoria kuchenne w stylu vintage

Akcesoria kuchenne to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Bez nich przygotowywanie większości potraw i spożywanie posiłków byłoby wręcz niemożliwe. Oczywiście akcesoria do kuchni powinny przede wszystkim spełniać swoją funkcję, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stały się także ozdobą we wnętrzu i elementem, który nawiązuje do stylu retro.

akcesoria kuchenne - kubek

To właśnie akcesoria do kuchni mają wprowadzać do wnętrza kolory charakterystyczne dla wystroju wnętrz w latach 60. Możemy się zdecydować na kolory intensywne jak czerwony, niebieski czy pomarańczowy lub rozbielone, pastelowe odcienie: błękit, róż, jasny żółty i zielony. Kolory można wprowadzać w postaci kolorowych puszek na produkty spożywcze, kubków stylizowanych na te sprzed lat czy szklanych misek na owoce – te nowoczesne dodatki do domu produkowane są przez współczesnych producentów, ale idealnie wpisują się w styl retro.

Sprzęt kuchenny retro

Kolejnym elementem, który powinien być utrzymany w duchu vintage, jest sprzęt kuchenny. Aktualnie w wielu sklepach można kupić sprzęt, który nie tylko kolorystyką, ale też kształtem nawiązuje do urządzeń kuchennych sprzed lat. Tostery w pastelowych kolorach, czajniki, a nawet lodówki o obłych, lekko zaokrąglonych drzwiczkach – taki asortyment na pewno sprawdzi się w naszej retro kuchni.

akcesoria do kuchni

Stawiamy na połysk

Retro kuchnia to nie tylko nowoczesne dodatki do domu stylizowane na akcesoria używane wiele lat temu. To także połysk, który najczęściej pojawia się na frontach szafek kuchennych. Wystarczy odwiedzić zaledwie kilka sklepów z meblami kuchennymi, by przekonać się, jak modne są tego typu meble. To sprawia, że na pewno nie będziemy mieć kłopotu ze znalezieniem mebli z połyskiem w kolorze białym, które są najlepszym rozwiązaniem do kuchni w stylu retro.

Szachownica na podłodze

Charakterystyczna dla stylu retro jest także podłoga. Ta powinna być utrzymana w kolorystyce biało-czarnej. Płytki ułożone w szachownicę to najlepszy wybór. W połączeniu z dominującą bielą i kolorowymi akcesoriami do kuchni będzie się prezentować naprawdę stylowo.

akcesoria do kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *