Malowanie mebli drewnianych – jasne i proste wskazówki

Kategorie Aranżacje wnętrz
malowanie mebli drewnianych

Pewnie znasz to uczucie, kiedy Twoja dotychczasowa aranżacja wnętrza znudziła Ci się na tyle, że najchętniej wszystko wymieniłabyś/łbyś na nowe. Niestety, nie każdy z nas ma na tyle nieograniczony budżet. To normalne, że raz na kilka lat (w niektórych przypadkach częściej), mamy ochotę zmienić wystrój w swoim domu (i zrobić coś więcej, niż jedynie wymiana poduszek, zasłon czy dywanu). Obserwując ostatnie trendy wnętrzarskie, zauważam silną tendencję do wykorzystywania drewna w dekorowaniu wnętrz. Drewno, zarówno w postaci surowej, jak i pomalowanej nawiązuje nie tylko do stylistyki vintage, ale również świetnie komponuje się we wnętrzach nowoczesnych.

Malowanie mebli drewnianych to temat, którym chcę się zająć w tym artykule. Jest to świetna metoda nie tylko na odnowienie swojego wnętrza, ale również może okazać się fajną przygodą i zalążkiem nowej pasji (tak było w moim przypadku). Meble drewniane można podzielić na te surowe (niepokryte żadną substancją) oraz te, ówcześnie malowane (przez nas lub fabrycznie). Sposób ich renowacji będzie się różnić, dlatego zajmę się tymi dwoma przypadkami.

Renowacja starych mebli – drewno surowe

Można powiedzieć, że renowacja starych mebli, zrobionych z surowego drewna jest nieco mniej wymagająca. W skrócie, w tym przypadku nie musisz zajmować się dokładnym pozbywaniem się poprzednich warstw. Na początku zadaj sobie pytanie dotyczące efektu końcowego, jaki chcesz osiągnąć. Czy chcesz, aby słoje drewna były wyraźnie widoczne, czy chcesz je zakryć? Wybór odpowiedniej metody renowacji ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Jeśli chcesz pozostawić je widoczne, użyj oleju, wosku lub lakieru. Całkowite zakrycie będzie możliwe, przy użyciu farby do drewna.

malowanie mebli drewnianych surowych

Kilka słów o produktach

Do malowania mebli drewnianych surowych, możemy użyć kilku produktów: lakieru, oleju, wosku i farby:
-Lakier jest produktem tworzącym na powierzchni drewna nieprzenikalną barierę, która chroni przed uszkodzeniami, zabrudzeniami i wilgocią. W ofertach sklepów budowanych znajdziemy lakiery zarówno bezbarwne jak i barwione. Po zaaplikowaniu, faktura drewna jest gładka.
-Olej to substancja, która przede wszystkim działa ochronnie na drewno. Wnika głęboko w strukturę, jednak nie ma właściwości zatykających pory. Dzięki temu, nasz surowiec może „oddychać” i oddawać wilgoć na zewnątrz.
-Wosk nie wchłania się tak głęboko jak olej, jednak równie dobrze impregnuje i pielęgnuje drewnianą powierzchnię. Wosk daje efekt matowy i niesamowicie gładki w dotyku.
-Farba, ma za zadanie przykryć naturalny wygląd drewna (rysunek słojów). Wybór tej metody sprawdzi się nie tylko w przypadku chęci całkowitej zmiany (np. z jasnego na ciemny), ale również wtedy, jeśli nasz mebel jest zniszczony lub odbarwiony. Na rynku dostępne są farby o wykończeniu matowym, połyskującym i półmatowym.
*Renowacja starych mebli, które były ówcześnie impregnowane, powinna odbywać się przy użyciu tych samych produktów, np. wosk-wosk, olej-olej.

malowanie mebli drewnianych renowacja

Przygotowywanie surowej powierzchni pod malowanie

Niezależnie od tego, jaką metodę renowacji planujesz wybrać, proces przygotowania wygląda tak samo.
1. Na początku oczyść drewnianą powierzchnię z brudu lub kurzu i odtłuść ją.
2. Jeśli Twój mebel posiada ubytki, uzupełnij je szpachlówką. Pamiętaj, że po pomalowaniu te miejsca mogą różnić się wizualnie.
3. Następnie zwilż drewno i pozostaw do wyschnięcia. Spowoduje to uwidocznienie luźnych włókiem.
4. Jeśli na powierzchnię chcesz położyć lakier bądź kryjącą farbę, pamiętaj że może zaistnieć konieczność zeszlifowania pierwszej warstwy produktu.
5. Na końcu, oczyść drewno z pyłu (najlepiej przy pomocy wilgotnej szmatki).

Pamiętaj, że przed malowaniem Twoja powierzchnia musi być matowa, sucha i czysta.

Malowanie mebli drewnianych – pokrytych inną substancją

Tak naprawdę, jedyną znaczącą różnicą będzie dokładne pozbycie się poprzednich warstw produktów. Przygotowanie podłoża rozpocznij od szlifowania i matowienia. Ten etap musi być wykonany dokładnie. Idealnie oczyszczony i zmatowiony mebel jest gwarancją dobrego utrzymywania się nowo położonej farby. W tym celu użyj papieru ściernego o ziarnistości 60-80 i pocieraj zawsze w kierunku włókien. Wygładzenie szlifów, czyli polerowanie to następny istotny etap. W domowych warunkach, najlepiej sprawdzi się papier ścierny o ziarnistości znacznie większej (180-200). Po co to robić? Polerowanie zapobiega „podnoszeniu się” włókien drewna, co zdecydowanie utrudnia kładzenie pierwszej warstwy farby. Kolejny krok jest identyczny jak w przypadku drewna surowego, a więc odtłuszczamy powierzchnię przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej.

malowanie mebli drewnianych bejcą

Jakie narzędzia wybrać?

Wybór narzędzi jest równie istotny co samo przygotowanie naszego drewnianego mebla. Zdecydowanie, jeśli zależy Ci na równomiernym i szybkim efekcie, użyj wałka. Odpowiednia długość włosia do prac tego typu nie powinna przekraczać 10 mm. Jednak, w przypadku trudno dostępnych miejsc, warto jest użyć precyzyjnych pędzelków (np. kątowych). Malowanie drewna pędzlem sprawdzi się jeśli chcesz nadać mu pewnej struktury- widocznej i wyczuwalnej. Pędzel, prawie zawsze pozostawia ślad, dlatego jeśli chcesz go uniknąć- użyj wałka.

	renowacja starych mebli

Kilka słów o farbach

Malowanie mebli drewnianych farbą to ostatni temat, który poruszę. Wiadomo, że meble nie mogą być pokrywane „zwykłą” farbą, np. do ścian. Na rynku znajdziesz szereg innych możliwości, dostosowanych do drewna. Warto wiedzieć, że są one tworzone na bazie rozpuszczalników akrylowych i alkidowych.
1. Impregnaty koloryzujące – nadają kolor i zabezpieczają drewno.
2. Farby kryjące – silnie kryją, występują w wielu kolorach.
3. Lakiery – zazwyczaj są bezbarwne i świetnie chronią drewniane powierzchnie.
4. Bejce – nadają drewnu kolor. Na rynku występują tzw. lakierobejce, które dodatkowo chronią i pielęgnują pomalowana powierzchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *