Upcykling mebli – czy grzebanie w śmietniku staje się trendy?

Kategorie Porady
upcykling mebli

Ostatnio możemy zauważyć wysyp programów telewizyjnych dotyczących tego, jak nadać drugie życie meblom, w jaki sposób je odnowić, co zrobić ze starą komodą oraz, czy opłaca się naprawiać fotel znaleziony na pobliskim śmietniku? Jeszcze kilka lat temu, osoby chcące modnie wyposażyć swoje mieszkanie, zazwyczaj udawały się do sklepów sieciowych (np. takich jak Ikea) lub korzystały z usług stolarza. Nikt wtedy nie przypuszczał, że meble z odzysku będą tak popularne, jak dziś.

Upcykling mebli to temat, który chcę dziś poruszyć. Czym charakteryzuje się to zjawisko? Jak wyposażyć swoje mieszkanie w przedmioty z drugiej, trzeciej a nawet czwartej ręki?

Meble z odzysku – czyli jakie?

Każdy w swoim życiu nie raz słyszał o recyklingu. Nic dziwnego, gdyż segregowanie śmieci pozytywnie wpływa na otaczający nas świat. Jednak, czy wiecie dokładnie co to jest upcykling? Ja rozumiem to zjawisko na dwa sposoby. Pierwszy z nich mówi, że jest to forma wtórnego przetwarzania odpadów, w celu powstania produktów użytkowych. Innymi słowy, upcykling mebli zmienia funkcje danego przedmiotu, nadaje „drugie życie” meblom i czasem, zmienia ich formę.

upcykling mebli vintage

Co wyróżnia ten sposób wyposażania mieszkania?

Dlaczego jednak nie pójść do sklepu i nie zakupić gotowych i pachnących nowością mebli? No właśnie, z odpowiedzią przychodzą tu osoby, które pasjonują się aktywnością tego typu. Wskazują oni na istotne kwestie, dotyczące tego, po co to robią. Przede wszystkim upcykling mebli to oszczędność pieniędzy. Każda dorosła osoba wie, że wyposażenie mieszkania słono kosztuje. Nie każdego stać na jednorazowy zakup wszystkich, nowych i designerskich mebli. Drugim ciekawym aspektem jest sprawa ekologii. Proces ten ma na celu zmniejszenie ilości produkowanych odpadów, zużywanej energii i pomniejszenie wydobywania surowców, potrzebnych do produkcji całkiem nowych mebli. Świadomość tego, ile śmieci zalega obecnie na świecie, skłania niektóre osoby do podjęcia decyzji o nie dokładaniu symbolicznej „cegiełki” to tego procederu.

Termin upcykling został wymyślony przez Williama McDonougha i Michaela Braungarta. Zajmowali się oni „ratowaniem” starych przedmiotów i nadawaniem im nowego życia. To właśnie proces wtórnego przetwarzania jest kluczowy w tych działaniach. Zanim przejdę do omówienia konkretnych przykładów, jak zastosować upcykling mebli u siebie w domu, chcę pokazać Ci pierwszy prosty krok do wykorzystania tej metody w domu. Zawsze, zanim wyrzucisz jakąś rzecz, zastanów się , czy nie przyda Ci się ona później. Dobrym sposobem jest „rozmontowanie” danego przedmiotu w głowie. Może którąś część będziesz mógł/mogła wykorzystać osobno?

 meble z odzysku

Meble z odzysku – dla kogo?

W tytule artykułu zadałam sobie i Wam pytanie „czy grzebanie w śmietniku zacznie być trendy?”. Wydaje mi się, że otoczenie zaczyna inaczej patrzeć na rzeczy pozostawiane w miejscach tego typu. Świadczy o tym powstawanie licznych grup w mediach społecznościowych, które mają na celu poszukiwanie miejsc (dosłownie: śmietników) i informowanie o ich położeniu. Poszukiwaniem miejsc, w których można znaleźć skarby meblarskie zajmuje się coraz więcej ludzi i nie budzi to już zdziwienia. Oprócz najbardziej „ekstremalnego” sposobu, meble z odzysku można zdobyć inną drogą. Między innymi za pomocą Internetu, szperając na strychu mamy/babci/cioci, czy w Internecie. Tak naprawdę, ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Jednak, jest to zdecydowanie zajęcie dla osób, które są kreatywne i nie boją się ciężkiej i żmudnej pracy.

meble z odzysku z prl

Upcykling mebli – co mogę wykorzystać?

Tak naprawdę, w tej kwestii nie ma większych ograniczeń. Przykładem niezwykle dużej kreatywności były działania izraelskiej projektantki wnętrz, Hilli Shamii. Upcykling mebli w jej wykonaniu, wykorzystuje spalone pnie drzewa, połączone z aluminium. Jej projekt nazywa się „wood casting furniture”. Dzięki niekonwencjonalnego połączeniu, jej meble (w tym stoliki kawowe, krzesła, stoły) mają niepowtarzalny wygląd i wykorzystują „niepotrzebny” surowiec.

Jednak nie każdy z nas ma na tyle rozbudowaną wyobraźnię i możliwości, jak artystka z Izraela. Jedną z najpopularniejszych metod jest wykorzystywanie europalet. Można powiedzieć, że Europa oszalała na punkcie stolików, łóżek i innych mebli z tego surowca. Wszystko za sprawą tego, że palety mają naprawdę szerokie zastosowanie, a do stworzenia wymarzonego mebla potrzeba jedynie trochę farby (chociaż nie zawsze- jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie mebla) oraz elementów takie jak kółka (w przypadku stolików ruchomych). Palety można wykorzystać do zrobienia podstawy łóżka, półek na ścianę, szafek na buty czy nawet doniczek.

Tak naprawdę, oprócz oczywistych europalet, to Twoja pomysłowość decyduje o tym, co wykorzystasz. Stare słoiki mogą pełnić funkcję świeczników, maszyna do szycia znaleziona na strychu od jutra może stać się stolikiem czy toaletką. Świetnym pomysłem jest odnowienie drabiny, pomalowanie jej na ulubiony kolor i wstawienie jej do łazienki. Może ona pełnić funkcję wieszaka na ręczniki. Do łask powracają meble z okresu PRL, które łatwo dostać na aukcjach internetowych lub pchlich targach.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię to NIE kupowania wszystkiego w sklepach sieciowych i do postawienia na upcykling mebli. Odrobina kreatywności i pomysłowości może przynieść świetny efekt, który dodatkowo podkreśli Twój charakter i idealnie wpisze się w obowiązujące trendy. A więc, do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *